Vše o BMW

Hamann Motorsport

Tuner BMW

Hamann Motorsport: Automobily pro individualisty

Dalším v dlouhé řadě ladičů, kteří se specializují na úpravy vozů BMW, je už víc než celé desetiletí německá firma Richarda Hamanna. Pod označením Hamann Motorsport v ní vznikají menší i větší modifikace prakticky všech typových řad bavorských automobilů.


Bývalý závodník Richard Hamann založil svou firmu pro úpravy BMW už v roce 1986
     Richard Hamann založil tuningovou společnost v jihoněmeckém městečku Hüttisheim u Ulmu v roce 1986 a od počátku upravoval automobily BMW. Zakladatel a majitel firmy Hamann Motorsport GmbH se mohl opřít o bohaté zkušenosti, jež získal během dvaceti let na závodních tratích, kde kromě startů se sportovními prototypy skupiny C, v DTM a ve formuli 3 dobyl třikrát titul německého mistra v STT (Spezial Tourenwagen Trophy) za volantem vlastního supersportu BMW M-1.

     První Hamannův projekt představovala přeplňovaná verze BMW M-3 (E30), ve které čtyřválcový motor doplněný turbodmychadlem dosáhl výkonu 256 kW (348 k). Dvoudveřový sedan zrychloval z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy a naměřili mu největší rychlost 273 km/h! Vzbudil obrovský zájem, kterého Hamann využil a postupně rozšiřoval nabídku úprav tak, že se stal jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších ladičů BMW na celém světě, kam své výrobky vyváží. V roce 1995 zvýšil výkon šestiválcového kupé BMW M-3 (E36) z 210 na 242 kW (286 a 330 k), takže zlepšil zrychlení na “stovku” za 5,3 s a po odstranění omezovače rychlosti dosáhl maxima 284 km/h! Kuriozitou bylo zastavění dvanáctiválce 5,8 litru do kupé řady 3 (E36), stejný motor dovolil limuzíně BMW 750i v úpravě Hamann Motorsport největší rychlost 306 km/h, když výkon vzrostl na 313 kW (425 k). Spolu s těmito změnami samozřejmě došlo k úpravám podvozků pro zvýšené jízdní výkony.

     Nabídka úprav modelového roku 1999/2000 sahá od malého BMW 316i Compact až po největší BMW 750il a Hamann Motorsport rozšířil sortiment o tuningové programy také pro novou řadu 3 (E46) a sportovní kupé Z-3 2.8 a M Coupé. Na Frankfurtském autosalonu IAA 1999 se představily dva automobily z Hamannovy dílny, které znamenají absolutní vrchol technické a designerské kreativity této firmy. Jsou to koncepční automobil Hamann Pole Position, za jehož jménem se skrývá sedan nové řady 3 s šestiválcovým motorem M-3, a sportovní sedan nebo kombi HM-5/450, tedy řada 5 s dvanáctiválcovým motorem.

Hamann Pole Position, koncepční studie řady 3 (E46) s novými aerodynamickými doplňky
     Hamann Pole Position v atraktivní výrazně žluté barvě Conti-Yellow byl postaven na základě upravené čtyřdveřové karoserie nové řady 3, ale má mnoho aerodynamických doplňků včetně nových spoilerů vpředu i vzadu, bočních lišt a křídel na zádi. Rozšířené blatníky ukrývají devatenáctipalcová modulární litá kola Hamann Motorsport PG2 s pneumatikami Continental Sport o rozměrech 275/30 ZR 19 vzadu a 245/35 ZR 19 vpředu, jejichž asymetrický vzorek se opakuje na ozdobném pruhu, podélně se vinoucím na karoserii. Pod kapotou je osvědčený řadový šestiválec M-3 s variabilním časováním čtyřventilového rozvodu Double VANOS, jehož zdvihový objem byl zvětšen na 3,4 litru. Výkon tím vzrostl na 272 kW (370 k) při 7550 ot/min a točivý moment na 420 N.m při 3500 ot/min. Sání motoru vylepšuje tlaková komora Hamann Airbox z uhlíkových kompozitů, využívající náporového účinku jako u závodních vozů. Elektronická jednotka zapalování, vstřikování a variabilního časování byla přeprogramována. Šestistupňová převodovka s přímým řazením po-chází také z M-3, diferenciál má čtyřicetiprocentní svornost. Vzhled závodního vozu doplňují skvělé jízdní vlastnosti se sníženým podvozkem o 40 mm, seřiditelnými stabilizátory a posílenou brzdovou soustavou s odvrtávanými dutými kotouči průměru 320 mm a čtyřpístovými brzdovými třmeny. Také interiér je ve žlutočerné kombinaci, pedály a hlava řadicí páky jsou z leštěného hliníku, vůz dostal sportovní sedadla s dobrým bočním vedením a sportovní volant Hamann se zabudovaným airbagem. Pole Position zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy a dosahuje rychlosti přes 285 km/h. Mnohé z doplňků, včetně kol a aerodynamických prvků, tvoří už dnes obchodní nabídku Hamann Motorsport.

Motor M-3 o zvětšeném objemu na 3,4 litru pod kapotou koncepčního vozu Hamann Pole Position
     Druhým vrcholem je Hamann HM-5/450, kdy do řady 5 zabudovali dvanáctiválec BMW 750i, zvětšený na zdvihový objem 6,1 litru. Výkon vzrostl na 331 kW (450 k), zrychlení na “stovku” je také za 4,7 sekundy, největší rychlost však činí rekordních 311 km/h. Automobil má šesti-stupňovou převodovku s přímým řazením, svorný diferenciál a devatenáctipalcová kola. Vyrábí se v malé sérii, cena je 245 tisíc marek, ale Hamann také přestaví na model HM-5/450 automobil řady 5, který dodá zákazník.

     K letošním novinkám patří rovněž upravené roadstery Z-3 (výkon do 258 kW, rychlost až 282 km/h), pro něž Hamann dodává pevnou střechu hardtop, a sada sportovních doplňků pro nové kupé řady 3 (E46). Hamann Motorsport sice od roku 1994 upravuje také automobily jiných značek, jako jsou Ferrari a Mercedes-Benz (pro jejich tuning v roce 1997 založil pobočku Opera Design), ale tuningový program BMW zůstává jeho největším zájmem.

 
Jukněte a uvidíte